Sinus ultralight motorlu planör, motorlu ve uzun mesafe gezinti esnasında gerçek bir motorlu planörün hissini benzeri görülmemiş bir verimlilikle bir araya getirir. Sinus ile çok kısa pistlerden havalanabilir ve inebilir, uzun mesafe şehirler arası uçabilir ve 27:1 lik süzülme oranıyla süzülmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Hepsi aynı uçakla!

Sinus’a sahip olduğunuzda, kelimenin tam anlamıyla tek fiyata üç uçak almış olursunuz. Bir planör, bir uzun mesafe süper ekonomik gezi uçağı ve piyasadaki en çok amaçlı eğitim uçağı. İkili uçuş kontrolleri ve kuyruk tekeri veya burun tekeri seçenekli iniş takımları sayesinde Sinus’ı ana planör ve motorlu eğitim uçağı olarak kullanabilirsiniz. Mükemmel performans 2001 deki Dünya Şampiyonu ünvanı ve 2004 deki rekor kıran dünya etrafında solo uçuş ile onaylanmıştır.

En yüksek teknoloji ve bakım gerektirmez

Ürünlerimiz neredeyse bakım gerektirmez olduklarıyla bilinirler. Uçağın bir ömür boyu yepyeni durumda kalmasını garanti etmek için, kompozitler ve Titanyum ve magnezyum gibi en iyi kalite alaşımlar yapmak için balpeteği tekniğini de içeren en yüksek teknolojileri uçağın çeşitli bölümlerinde kullanıyoruz. Eğer bir süre uçmaya niyetiniz yoksa Sinus’ı 15 dakikada demonte edebilirsiniz. Tüm kontroller self-fitting olduğundan bu işlemi olabildiğince dertsiz yaparsınız.

En iyi yakıt verimi ve en iyi menzil

Sinus açıkça piyasadaki en verimli ve en ekonomik hafif uçaktır. 200 km/h (110 kts) gibi yüksek bir seyir hızında, saatte 10 litreden az (2.6 gph) olan süper düşük yakıt tüketimiyle, 60 litrelik (16 gal.) standart yakıt tankıyla kolaylıkla 1000 kilometreden (540 NM) fazla uçabilirsiniz. Opsiyonel uzun menzilk (100 litre; 26 gal) yakıt tankıyla, rezerveyle birlikte menziliniz 1650 km’nin (890 NM) üstüne çıkar.

Dünyanın en iyisi

Planör alanında FAI 500 km triangle dahil birtakım göz alıcı başarılarla kendisini zaten ispat etmiş olan Sinus yığınla dünya rekorunu ve havacılık kilometre taşlarını elinde bulundurur. Sinus İspanyadaki WAG 2001 Dünya Şampiyonasının mutlak şampiyonudur ve 2005 yılının ikincisidir. 2004 yılında Sinus dünya turu yapan ilk hafif uçak olmuştur. O zamandan beri, ürün sahiplerimiz Pisa-Lizbon, Atina-Nordkapp gibi dikkat çekici uzun menzil uçuşlar gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca Avustralya-Yeni zelanda arası ilk uçuşu yapan hafif uçaktır. Sinus aynı zamanda efsanevi Paris-Madrid Green Air Challenge 2011 i kazanmıştır.

Kısa pist performası

Sinus her yere gitmek için tasarlanmıştır. Ayarlanabilir hatveli pervane ve üstün güçlü motor 100 metreden (330 ft) daha az olan ekstra kısa kalkış koşusu sağlar. Yüksek verimli hava frenleri ve mükemmel yavaş uçuş karakteristikleri sayesinde iniş neredeyse bir nokta üzerine yapılabilir. Burada gerçek bir STOL performansından söz ediyoruz! Sinus ile,varış noktanızı seçerken asla kısıtlanmış hissetmezsiniz.

Mükemmel süzülme performansı

Sinus doğuştan planördür. 15 metrelik spor kanatlar ve pervane federdeyken 1:28 lik süzülme oranı ile tek bir damla yakıt tüketmeden sayısız saatler boyunca termiklerin keyfine varabilirsiniz. Temiz aerodinamik hatlar ve kusursuz finiş Sinus’ın birçok motorsuz planörden bile daha iyi performans göstermesini sağlar. Ve unutmayın, hava size uygun olmadığında herzaman motoru çalıştırabilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik bizim ilk önemli unsurumuzdur. Bu sebeple Sinus Güvenlik Kokpit Konseptini sunar. Tüm kabin, Kevlar fiberden yapılmış enerji emici yapılarla kaplanmıştır ve bu kabinin entegrasyonunun devamlılığını sağlarken aynı zamanda sert çarpmaların olabileceği durumlarda daha da güvenli hale getirir. Güvenlik Kokpit Konseptimizle birlikte Sinus aynı zamanda balistik paraşüt kurtarma sistemiyle de donatılabilir ki bu da çok ciddi acil durumlarda uçağın tümünü mürettebatla birlikte korur.

Güçlü ve güvenilir

Neredeyse bin kadar uçağımız dünyadaki altı kıtada, kimi zaman tahmin edilmesi güç koşullarda uçuyorlar. Tüm sistemler uçağın sıcak veya soğuk, ıslak veya kuru, alçak ya da yüksekte olsun en iyi performansı gösterdiğinden emin olmak için çok sıkı testlere tabi tutulmuştur ve bunlara karşı koymuşlardır. Uçuş okulları Sinus’ı güvenilirliği, süper düşük çalıştırma maliyeti ve sonsuz uçuş olasılıklarından dolayı severler.

Kokpit konforu ve lüks

Ferahi iyi havalandırılmış yan yana oturma pozisyonlu, opsiyonel deri döşemeli iç kısıma sahip kokpit en uzun maceralı uçuşlarda bile konforlu hissetmenizi garanti edecektir. Ayarlanabilir dümen pedalları sayesinde en uzun veya en kısa boylu pilotlar bile Sinus’da kendilerini evlerinde hissedeceklerdir. Küçük veya büyük gösterge paneli seçenekleri kokpiti bir planör veya tam donanımlı üst seviye uzun menzil gezi uçağı haline getirir. Mükemmel yana doğru ve aşağı doğru görüş sayesinde havadan yer ve havadan hava fotoğraflarınız herkesi kıskandıracaktır.

Gürültü mü? Ne gürültüsü?

Sinus en katı gürültü düzenlemelerini bile karşılar. Böylelikle, komşılarınız bırakın uçağınızın gürlütülü olduğundan şikayet etmeyi, havalandığınızın farkına bile varmayacaklar. Kabin gürültüsü o kadar azdır ki (NASA tarafından doğrulanmıştır!) rahatlıkla headset tekmadan uçabilirsiniz. Ve motoru kapatıp süzülmeye geçtiğinizde Sinus sessizliğe geçer…

Çevre dostu

Uçaklarımız, bizim uzun süreli felsefemiz olan, dikkat çekici özellikleri enerji harcamadan ve çevreyi kirletmeden elde edebileceğinizin kanıtıdır. Bu uçak Ajdovscina/Slovenya’daki teknoloji harikası, kendi enejisini üreten fabrikamızda tasarlanmış, üretilmiş ve mükkemmelleştirilmiştir.Üretim sürecinin tamamında yalnızca jeotermal enerji ve güneş enerjisi kullanarak çevreyi yılda 180.000 kilogram karbondioksit emisyonundan kurtarıyoruz. Bir Pipistrel’e sahip olarak daha iyi, daha temiz bir dünyaya katkıda bulunacaksınız! Ecolution kampanyamız çevre dostu, yüksek teknoloji ürünlerin gerçekten mümkün ve uygun olduğunu Pipistrel’in misyonunu sunarak dünyaya göstermektedir.

ENGINE ROTAXROTAX 912 UL2
Max power(with 2 carb.)80 hp at 5800 rpm
PROPELLERPipistrel VARIO

SIZES

 

Wing span14,97 m
Length6,6 m
Height1,70 m
Wing area12,26 m2
Rudder area1,1 m2
Tail area1,63 m2
Aspect ratio18,3
Positive flaps9 deg, 18 deg
Negative flaps5 deg
Center of gravity20% – 39%

WEIGHTS

 

Empty weight285 kg
Empty weight light version275 kg
Max take off weight (MTOW)450 kg / 472.5 kg / 544kg
Fuel tanks capacity2 x 30 l / 2 x 50 l
Useful fuel2 x 27 l / 2 x 45 l
PERFORMANCESDATA PUBLISHED FOR TOM of 472.5 kg
Stall with flaps63 km/h
Stall without flaps66 km/h
Cruising speed (75% power)200 km/h
Max. horizontal speed220 km/h
VNE225 km/h
Max speed with airbrakes out160 km/h
Max speed with flaps down130 km/h
Manoeuvring speed141 km/h
Best climb speed120 km/h
Max climb rate ( 450 kg)6,5 m/sec
Climb rate at 140 km/h6,3 m/sec
Min.sink speed90 km/h
Min.sink (prop. 90 deg.)1,03 m/sec
Max. sink with airbrakes5,5 m/sec
Best glide ratio speed95 km/h
Best glide (prop. 90 deg.)1:27
Glide at 150 km/h (prop 90 deg)1:18
Take off run ( 450 kg)88 m
Take off over 15 m obstacle (450 kg)148 m
Service ceiling ( 450 kg)8800 m
45° – 45° roll time4,2 sec
Fuel consum. at cruis. speed9,2 l/hour
Endurance (std tanks)5,8 hours
Range distance1200 km
Max load factor permitted ( x 1,8)+4 g – 2 g
Max load factor tested+ 7,2 g – 7,2 g