Virus 912 hızlı ve çok ekonomik bir gezi uçağıdır. Cross-country uçuşları için ideal olduğu kadar, aynı zamanda havacılık kulüpleri ve eğitim uçuşları için de uygundur. Eşi görülmemiş kullanım ve performans sunarken yüzleştiği tüm görevlerde yüksek verimliliğini sürdürür. O, mükemmel planör Sinus ile süper hızlı gezi uçağı Virus SW arasındaki mükemmel uyumdur.

Planör, gezi ve eğitim için en iyi uyumluluk!

Virus 912 eğitim ve uçuş okulları için ideal çok yönlü bir uçaktır. Uçaktaki çok amaçlı sistemler eğitim esnasında zengin deneyim sağlar: öğrenciniz hava frenlerini kullanmayı deneyebilir ya da motoru kapatarak süzülmedeki becerisini deneyebilir! Aşırı düşük yakıt tüketimi ve neredeyse bakım gerektirmemesi Virus 912’yi kulüpler ve okullar için ideal düşük işletme bedelli bir uçak yapar.

12.46 metrelik Virus 912, motoru durdurmanıza, tepeler ve termiklere yanaşık süzülmenize olanak veren bir gezi motorlu planörüdür. Hava elvermediğinde motoru çalıştırın ve gideceğiniz yeni yere çok hızlı ve çok ekonomik seyahat edin. Virus 912 gerçekten de motorlu planör Sinus ile süper hızlı gezi uçağı Virus SW arasındaki mükemmel uyumdur.

Benzersiz performans. Rakipsiz.

Virus eşsiz hız ve ekonomiyi mükemmel kalkış ve tırmanma performansıyla birleştirir. Eğer hepsi bir arada bir uçak arıyorsanız kendinizi yormayın. 2008 NASA GAT Challenge’da ispat edildiği üzere Virus, popüler Flight Design CTSW’den %23 daha hızlı uçarken %19 daha az yakıt tüketir. Aynı zamanda çok daha düşük boş ağırlık sayesinde daha fazla kullanışlı payload’a izin verirken, kanıtlanmış olan tırmanma performansı CTSW’nin iki katından daha fazladır. Hava frenleri dik alçalmaya ve yan kayma olmadan engellerin üzerine iniş yapmaya imkan verir.

Dengeli kontroller iyi hissttiriyor

Eğer NASA tüm uçaklar arasında en iyisine Virus sahip diyorsa, bu doğru olmalı. Kontrollerin dengelenmesine özel önem verildi. Doğal hissettiriyorlar ve pilota uçak ve kapasitesi üzerinde kusursuz bir kontrol hissi veriyorlar. Bu virüs’ün bulaştığı uçak sahiplerine bir sorun!

Gürültü mü? Ne gürültüsü?

Virus en katı gürültü düzenlemelerini bile karşılar. Böylelikle, komşularınız bırakın uçağınızın gürlütülü olduğundan şikayet etmeyi, havalandığınızın farkına bile varmayacaklar. Kabin gürültüsü o kadar azdır ki (NASA tarafından doğrulanmıştır!) rahatlıkla headset takmadan uçabilirsiniz. Ve motoru kapatıp süzülmeye geçtiğinizde Virus 912 sessizliğe geçer…

Güvenlik

Güvenlik bizim ilk kaygımızdır. Bu sebeple Virus Güvenlik Kokpit Konseptini sunar. Tüm kabin, Kevlar fiberden yapılmış enerji emici yapılarla kaplanmıştır ve bu kabinin entegrasyonunun devamlılığını sağlarken aynı zamanda sert çarpmaların olabileceği durumlarda daha da güvenli hale getirir. Güvenlik Kokpit Konseptimizle birlikte Virus 912 aynı zamanda balistik paraşüt kurtarma sistemiyle de donatılabilir ki bu da çok ciddi acil durumlarda uçağın tümünü mürettebatla birlikte korur.

En yüksek teknoloji ve bakım gerektirmez

Ürünlerimiz neredeyse bakım gerektirmez olduklarıyla bilinirler. Uçağın bir ömür boyu yepyeni durumda kalmasını garanti etmek için, kompozitler ve Titanyum ve magnezyum gibi en iyi kalite alaşımlar yapmak için balpeteği tekniğini de içeren en yüksek teknolojileri uçağın çeşitli bölümlerinde kullanıyoruz. Eğer bir süre uçmaya niyetiniz yoksa Virus 912’yi 15 dakikada demonte edebilirsiniz. Tüm kontroller self-fitting olduğundan bu işlemi olabildiğince dertsiz yaparsınız.

Güçlü ve güvenilir

Neredeyse bin kadar uçağımız dünyadaki altı kıtada, kimi zaman tahmin edilmesi güç koşullarda uçuyorlar. Tüm sistemler uçağın sıcak veya soğuk, ıslak veya kuru, alçak ya da yüksekte olsun en iyi performansı gösterdiğinden emin olmak için çok sıkı testlere tabi tutulmuştur ve bunlara karşı koymuşlardır. Uçuş okulları Virus 912’yi güvenilirliği, süper düşük çalıştırma maliyeti ve sonsuz uçuş olasılıklarından dolayı severler.

Kokpit konforu ve lüks

Ferah iyi havalandırılmış yan yana oturma pozisyonlu, opsiyonel deri döşemeli iç kısıma sahip kokpit en uzun maceralı uçuşlarda bile konforlu hissetmenizi garanti edecektir. Ayarlanabilir dümen pedalları sayesinde en uzun veya en kısa boylu pilotlar bile Virus’ta kendilerini evlerinde hissedecekler. Küçük veya büyük gösterge paneli seçenekleri kokpiti bir planör veya tam donanımlı üst seviye uzun menzil gezi uçağı haline getirir. Mükemmel yan ve aşağı doğru görüş sayesinde havadan yer ve havadan hava fotoğraflarınız herkesi kıskandıracak.

ENGINE ROTAXROTAX 912 UL
Max power(with 2 carb.)80 hp at 5800 rpm
PROPELLERPipistrel VARIO

SIZES

 

Wing span12,46 m
Length6,5 m
Height1,85
Wing area11,0 m2
Rudder area1,1 m2
Tail area1,63 m2
Aspect ratio13,1
Positive flaps9 deg, 18 deg
Negative flaps5 deg
Center of gravity20% – 38%

WEIGHTS

 

Empty weight284 kg
Max take off weight (MTOW)450kg / 472.5kg / 544kg
Fuel tanks capacity2 x 30 l / 2 x 50 l
Useful fuel2 x 27 l / 2 x 45 l
PERFORMANCESDATA PUBLISHED FOR TOM 472.5 kg
Stall with flaps62 km/h
Stall without flaps72 km/h
Cruising speed (75% power)225 km/h
Max. horizontal speed240 km/h
VNE249 km/h
Max speed with airbrakes out160 km/h
Max speed with flaps down130 km/h
Turbulence penetration speed Vb141 km/h
Best climb speed130 km/h
Max climb rate (450 kg)6,2 m/sec
Best glide ratio speed110 km/h
Best glide1:24
Take off run (450 kg)90 m
Take off over 15 m obstaclen/a
Service ceiling (450 kg)8100 m
45° – 45° roll time3,1 sec
Fuel consum. at cruis. speed9,5 l/hour
Endurance5,7 hours
Range distance1280 km
Max load factor permitted ( x 1,8)+4 g – 2 g
Design safety factors & testedminumum 1.875